This stunning wallpaper features richly coloured ombré tiles creating a unique graphic artisanal pattern. Digitally printed onto a non-woven backed natural jute Grasscloth to create a dramatic and graphic panel design sold as a single roll comprising of 2 drops, each 85cm wide - panel 170cm x 300cm high. Total coverage 6.5m2 - panels can joined in multiples in the width as required. Please note, grass cloth is a natural product therefore slubs and irregularities will occur. Join lines will be visible as this is a characteristic of grass cloth wallcoverings. Coordinating fabric also available.
| Brand: | Designer Guild |
| Collection: | Palette Provençale |
| Size: | 6m |
| Roll Width: | 85cm |
| Pattern Repeat: | Horizontal: 170cm, Vertical: 300cm |
| Composition: | Grass Cloth Wallcovering |
| Origin: | UK |
| Lead Time: | Approx 21 working days |