Meadow Hillside is a richly layered design that reimagines traditional scenic design, made in collaboration with Kit Kemp. Rolling hills, meandering rivers and stylised foliage unfurl across the surface, with every detail inviting a closer look: scarlet, fuchsia, chartreuse and saffron colours are used with joyful abandon, dancing over a backdrop of denim blue and earthy rust tones.
Playful birds, leafy forms and graphic florals conjure a landscape both wild and imagined.
Whether used to elevate a hallway, enchant a children's room or add unexpected drama to a living space, Meadow Hill is more than wallpaper, it's a backdrop for imagination.
| Brand: | Andrew Martin |
| Collection: | Harvest Moon Pattern Book |
| Size: | 10m |
| Roll Width: | 70cm |
| Pattern Repeat: | Vertical: 52.7cm |
| Composition: | 100% Non woven |
| Origin: | UK |
| Lead Time: | Approx 14 working days |