4 products
Lignes COL 40512 - Arte
$790 Sale price $440 Per Roll Save $350 Per RollOnly 8 Rolls available at this price
By weaving lighter and darker threads together, horizontal stripes are created that give the illusion of depth. You can instantly recognise the typical irregularities of the natural linen thread.
| Brand: | Arte |
| Collection: | |
| Size: | 10.05m |
| Roll Width: | 100cm |
| Pattern Repeat: |
Drop match 95/47.5 cm |
| Composition: | Vinyl wallpaper on paper backing |
| Origin: | Belgium |
| Lead Time: | Ships within 24 hours |
Simply Strawberry Thief (2 Rolls available at this price)
$350 Per Roll Save $-350 Per RollSimply Strawberry Thief (2 Rolls available at this price)
A cheeky bird pecks at delicious strawberries on this iconic Morris & Co. design repainted and engraved here for the first time to enable surface printing. Our new interpretation of Strawberry Thief displays an authentic hand-block printed look.
| Brand: | Morris & Co |
| Collection: | Simply Morris |
| Size: | 10m |
| Roll Width: | 52cm |
| Pattern Repeat: | 61cm |
| Composition: | Surface- Printed Wallpaper |
| Lead Time: |
Approx 21 working days |
Fruit (1 Roll available at this price)
$320 Per Roll Save $-320 Per RollFruit (1 Rolls available at this price)
First produced as a wallpaper in 1864, Fruit is one of Morris’s earliest designs. Displaying an abundance of ripened pomegranates hanging from the branches of an overflowing tree, flora and fauna entwine to give this surface printed wallpaper a lovely hand block printed look.
| Brand: | Morris & Co |
| Collection: | |
| Size: | 10m |
| Roll Width: | 52cm |
| Pattern Repeat: | 54cm |
| Composition: | Surface- Printed Wallpaper |
| Lead Time: |
Approx 21 working days |
Rambling Rose (1 Roll available at this price)
$220 Per Roll Save $-220 Per RollRambling Rose (1 Rolls available at this price)
Rambling Rose depicts that iconic stalwart of forest walks and cottage gardens alike the English rose. Climbing twisting and turning this thorned rose's beguiling labyrinthine structure betrays the rose's symbolisation of earthy love and purity. A rarer feature in his wallpapers the rose was a motif William Morris repeatedly turned to in tapestry as well as in poetry.
Rose (here called Rambling Rose) from 1877 returns to the Morris & Co. range for the first time in many years in the Emery Walker's House collection.
| Brand: | Morris & Co |
| Collection: | Emery Walkers House Wallpapers |
| Size: | 10m |
| Roll Width: | 52cm |
| Pattern Repeat: | 61cm |
| Composition: | N/A |
| Lead Time: |
Approx 21 working days |