Inspired by the breathtaking poppy fields of Provence, this beautiful wallpaper features a hand painted study of tumbling poppies is as elegant as it is dynamic. Its extravagant scale adds an air of modernity. Digitally printed onto smooth non-woven in two colourways. Digitally printed onto smooth non-woven as a complete panel, 140cm x 300cm high, each roll incorporating 2 x 70cm wide matching drops to be hung in sequence. Total coverage per roll 4.2m2. Can be joined together in multiples according to your wall width and trimmed in the height if required. Coordinating fabric and the background plain ombré wallpaper also available.
| Brand: | Designer Guild |
| Collection: | Palette Provençale |
| Size: | 6m |
| Roll Width: | 70cm |
| Pattern Repeat: | Horizontal: 140cm, Vertical: 300cm |
| Composition: | Non-woven wallpaper |
| Origin: | UK |
| Lead Time: | Approx 21 working days |