2 products
Arncliffe
$77 Per Metre Save $-77 Per MetreCreate a timeless, whimsical aesthetic with VANCE. Dual-purpose, VANCE is a modern interpretation of traditional patterns that bring diversity to create a mixture of looks and moods. From sophisticated spaces, to casual and relaxed coastal environments, VANCE is perfect for residential and general commercial interiors.
In three transitional and distinctive designs, VANCE is digitally printed on a neutral base cloth that embodies a linen-look slub woven throughout for a textured and natural appearance, providing surface interest. Featured in this collection to create traditional and eclectic styles with a modern touch, ARNCLIFFE brings an intricate ogee pattern with a trellis-like effect; ODILIA is an English floral with a classic Jacobean look; while VANCE offers a timeless stripe that effortlessly pairs back with and complements the other two designs in the collection.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Vance |
| Width: | 140cm Approx. |
| Content: | 100% Polyster |
| Repeat: | V 13.5cm approx, H 19.5 cm approx |
| Rub Rate: | 20,000 - 40,000 Cycles |
| Origin: | Australia |
| Usage: | Upholstery, Drapery, Curtains, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 working days |
Hiranni
$88 Per Metre Save $-88 Per MetreConvert your space into one filled with artistic design with HIRANNI.
Inspired by localism and worldly style, HIRANNI is a transitional, Australian Made collection of abstract geometrics that will bring fun and interesting pattern to both modern residential and urban commercial interiors alike.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Hiranni |
| Width: | 137cm Approx. |
| Content: | 60% Polyester 40% Acrylic |
| Repeat: | V 64cm approx H 70cm approx |
| Rub Rate: | 100,000 Wyzenbeek Cycles |
| Origin: | Australia |
| Usage: |
Upholstery, Drapery, Curtains, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 Working days |