2 products
Hiranni
$88 Per Metre Save $-88 Per MetreConvert your space into one filled with artistic design with HIRANNI.
Inspired by localism and worldly style, HIRANNI is a transitional, Australian Made collection of abstract geometrics that will bring fun and interesting pattern to both modern residential and urban commercial interiors alike.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Hiranni |
| Width: | 137cm Approx. |
| Content: | 60% Polyester 40% Acrylic |
| Repeat: | V 64cm approx H 70cm approx |
| Rub Rate: | 100,000 Wyzenbeek Cycles |
| Origin: | Australia |
| Usage: |
Upholstery, Drapery, Curtains, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 Working days |
Riley
$88 Per Metre Save $-88 Per MetreRILEY captures artistic spontaneity with fluid, overlapping shapes that dance with sculptural ease. A design with playful rhythm that is both organic and intentional, RILEY has a hand-drawn geometry that is expressive and softly abstract, where botanical elements clash together in layers, perfectly blending form and freedom.
Effortlessly adaptable, RILEY will transform commercial and domestic spaces where abstract energy is needed to add personality. Ideal for use on furniture, drapery and soft furnishing accents, its artistic style will allow for pairing with various textures and solid colours to add depth and interest while blending within both contemporary and traditional styles.
With a blend of rich tones and beautiful soft pastels, each of the RILEY colourways play with contrast and harmony in unexpected ways. This isn’t a background pattern, it’s a centrepiece, designed not to blend in, but make a statement, effortlessly shifting from playful to poised depending on how you style it.
A 100% polyester washable range that is Heavy Commercial rated with Halo easy-clean properties, Oeko-Tex certification and an AS1530.3 fire rating. Part of Curate, a partnership with pattern where artists, styles and techniques are explored. Designs are injected with personality and deliver on performance.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Riley |
| Width: | 148cm Approx. |
| Content: |
100% Polyester |
| Repeat: | H: 35cm, V: 50cm |
| Rub Rate: | 50,000 Martindale Cycles |
| Origin: | Non European |
| Usage: |
Upholstery, Cushioning, Accessories, Drapery, Curtains. |
| Lead Time: |
Approx 7 Working Days |