2 products
Vivaldi
$88 Per Metre Save $-88 Per MetreTransform your space into one of sophistication and elegance with VIVALDI. Inspired by the Baroque era, VIVALDI is a soft, traditional, floral-patterned velvet that will bring a luxurious feel and style, as well as a romantic mood, to both modern residential and luxe commercial spaces.
Inspired by Baroque pattern, VIVALDI is a transitional, soft touch, jacquard velvet with a lustrous sheen. Featuring free flowing motifs, VIVADLI combines classic pattern with a rich colour palette, bringing vibrancy and style to an array of spaces. This collection is timeless and can be used to create luxurious upholstery pieces that are not only captivating, but will sit beautifully wherever it is applied.
FR tested with Oeko-Tex certification and the added benefit of Halo easy-clean characteristics, VIVALDI is a durable and versatile collection suited to all upholstery applications in both commercial and residential spaces. Its soft, lush finish makes this fabric heavenly to touch and ideal for creating sumptuous sofas, as well as exquisite cushions and lampshades for an elegant style.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Vivaldi |
| Width: | 142cm Approx. |
| Content: | 100% Polyester |
| Repeat: | V 50cm approx H 50cm approx |
| Rub Rate: | 100,000 Wyzenbeek |
| Origin: | Australia |
| Usage: |
Upholstery, Soft Furnishing, Curtains, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 working Days |
Marsden
$99 Per Metre Save $-99 Per MetreTaking inspiration from classic European woven tapestry designs and the 19th century Arts and Crafts movement, SHEFFIELD presents an embellished and intricate range accented with a playful twist where traditional designs are reinterpreted in a contemporary context. This collection seamlessly blends rich historical motifs with modern aesthetics, offering a unique fusion that celebrates past and present.
Sheffield has been exclusively hand drawn in-house by the Warwick Design Studio, the collection is as romantic as it is fun using traditional paisley, small scale damask, stripe, directional pattern, ditsy and a large-scale decorative floral design which juxtaposes traditional botanical elements with a modern stylistic execution. Printed on a velvet look base, SHEFFIELD’S ornate style catches the light in all the right places, accentuating its maximalist sophistication with an indulgence of history and modernised charm
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Sheffield |
| Width: | 137cm Approx. |
| Content: |
100% Polyester |
| Repeat: | H: 9cm, V: 12cm |
| Rub Rate: | 150,000 Cycles |
| Origin: | Non EU |
| Usage: |
Upholstery, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 working days |