2 products
Sosa
$99 Per Metre Save $-99 Per MetreTaking inspiration from tropical surroundings, SENADA is a diverse, outdoor collection of nature-inspired pattern and texture. From lively pops of colour, to cooler deeper hues, this book is a go-to guide for creating a luxurious, coco cabana style.
SENADA offers a generous total of 70 options across 11 designs for individual and diverse schemes for a mix and match aesthetic in both indoor and outdoor settings.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Senada Outdoor |
| Width: | 150cm Approx. |
| Content: | 100% Olefin |
| Repeat: | V 10cm approx H 9.5cm approx |
| Rub Rate: | 15,000 - 20,000 Martindales |
| Origin: | Australia |
| Usage: |
Outdoor, Upholstery, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 working days |
Marsden
$99 Per Metre Save $-99 Per MetreTaking inspiration from classic European woven tapestry designs and the 19th century Arts and Crafts movement, SHEFFIELD presents an embellished and intricate range accented with a playful twist where traditional designs are reinterpreted in a contemporary context. This collection seamlessly blends rich historical motifs with modern aesthetics, offering a unique fusion that celebrates past and present.
Sheffield has been exclusively hand drawn in-house by the Warwick Design Studio, the collection is as romantic as it is fun using traditional paisley, small scale damask, stripe, directional pattern, ditsy and a large-scale decorative floral design which juxtaposes traditional botanical elements with a modern stylistic execution. Printed on a velvet look base, SHEFFIELD’S ornate style catches the light in all the right places, accentuating its maximalist sophistication with an indulgence of history and modernised charm
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Sheffield |
| Width: | 137cm Approx. |
| Content: |
100% Polyester |
| Repeat: | H: 9cm, V: 12cm |
| Rub Rate: | 150,000 Cycles |
| Origin: | Non EU |
| Usage: |
Upholstery, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 working days |