2 products
Hiranni
$88 Per Metre Save $-88 Per MetreConvert your space into one filled with artistic design with HIRANNI.
Inspired by localism and worldly style, HIRANNI is a transitional, Australian Made collection of abstract geometrics that will bring fun and interesting pattern to both modern residential and urban commercial interiors alike.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Hiranni |
| Width: | 137cm Approx. |
| Content: | 60% Polyester 40% Acrylic |
| Repeat: | V 64cm approx H 70cm approx |
| Rub Rate: | 100,000 Wyzenbeek Cycles |
| Origin: | Australia |
| Usage: |
Upholstery, Drapery, Curtains, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 Working days |
Soumakh
$165 Per Metre Save $-165 Per MetreBring the beauty of ancient, worldly pattern to modern spaces with SOUMAKH. Warwick Naturally and dual-purpose, SOUMAKH is a contemporary take on traditional mosaic tile pattern that creates unique, eclectic environments for both residential and commercial interiors.
Inspired by the beauty of traditional, Persian design, SOUMAKH is screen printed and embodies a ribbed, chenille texture where its mosaic pattern is given a distressed finish for an authentic aesthetic. Soft to the touch, SOUMAKH can be paired back with complementing plains, such as PELLE and COPELAND, for a look that is rich in texture.
| Brand: | Warwick |
| Collection: | Soumakh |
| Width: | 138cm Approx. |
| Content: | 52% Viscose 13% Cotton 13% Polyester 12% Linen 10% Acrylic |
| Repeat: | V 66.5cm approx H 69cm approx |
| Rub Rate: | 51,000 Martindale Cycles |
| Origin: | Australia |
| Usage: |
Upholstery, Drapery, Curtains, Cushioning, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 7 working days |