138 products
Parterre Geo
$375 Per Metre Save $-375 Per MetreInspired in part by the elegant symmetry of the century old Kitchen Garden at Gravetye Manor, this complex, geometric pattern features blocks of undulating colour, speckled coolly with paint. Digitally printed onto a scoured linen union ground. This fabric is smooth, dynamic, comfortable and hardwearing for upholstery, curtains, and cushions. Available in two colourways.
| Brand: | Designer Guild |
| Collection: | Grandiflora Rose Fabrics |
| Width: | 142cm Approx. |
| Content: | 60% Linen 30% Cotton 10% Polyamide |
| Repeat: | V 46cm approx H 71cm approx |
| Rub Rate: | 30,000 |
| Origin: | UK |
| Usage: |
Upholstery, Drapery, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 3-4 Weeks |
- Your order will be shipped by a private freight company during business hours Mon-Fri and will require a signature on receipt.
- If you are not usually at your billing/home address, please provide a shipping address where the order can be signed for (maybe your work address).
- We do not ship with Australia Post as they do not handle the long fabric parcels (usually 150cm long roll)
Tulip Garden
$365 Per Metre Save $-365 Per MetreA profusion of perfect tulips punctuated by vibrant shades of fuchsia, rose and scarlet. Inspired by William Robinson's dynamic and experimental flower garden at Gravetye Manor. This floral design is digitally printed onto pure cotton and is suitable for upholstery. Available in one colourway.
| Brand: | Designer Guild |
| Collection: | Grandiflora Rose Fabrics |
| Width: | 143cm Approx. |
| Content: | 100% Cotton |
| Repeat: | V 102cm approx H 143cm approx |
| Rub Rate: | 25,000 |
| Origin: | UK |
| Usage: |
Upholstery, Drapery, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 3-4 Weeks |
- Your order will be shipped by a private freight company during business hours Mon-Fri and will require a signature on receipt.
- If you are not usually at your billing/home address, please provide a shipping address where the order can be signed for (maybe your work address).
- We do not ship with Australia Post as they do not handle the long fabric parcels (usually 150cm long roll)
Yulan
$450 Per Metre Save $-450 Per MetreAn impressive grand scale rendition of Magnolia, blossoming and fading against a soft, celestial watercolour ground. This floral fabric celebrates the many Magnolias planted over the generations at Gravetye Manor, with the very first collected in the Himalayas and planted by William Robinson. Digitally printed onto a pure linen for the most masterful floral curtains. Available in two colourways.
| Brand: | Designer Guild |
| Collection: | Grandiflora Rose Fabrics |
| Width: | 135cm Approx. |
| Content: | 100% Linen |
| Repeat: | V 102cm approx H 135cm approx |
| Rub Rate: | N/A |
| Origin: | |
| Usage: | Curtaining, Accessories |
| Lead Time: |
Approx 3-4 Weeks |
- Your order will be shipped by a private freight company during business hours Mon-Fri and will require a signature on receipt.
- If you are not usually at your billing/home address, please provide a shipping address where the order can be signed for (maybe your work address).
- We do not ship with Australia Post as they do not handle the long fabric parcels (usually 150cm long roll)










